Bedemand Keld Andersen

Bedemand i Hjortshøj

Bedemand i Hjortshøj med lokalkendskab, nærvær og fokus på tillid, respekt og værdighed.

Vi rådgiver og guider i en svær tid

Din lokale bedemand i Hjortshøj

Når et menneske går bort, er der forskellige måde at håndtere det på. Nogle har brug for hurtigt at få styr på de praktiske opgaver, mens andre først og fremmest har behov for at tale med et menneske, der kan skabe ro og overblik.

Hos Bedemand Keld Andersen hjælper vi familier i Hjortshøj med begge dele. Vi tager os tid til at lytte, rådgive og hjælpe jer gennem hele forløbet, så I ikke står alene med de mange beslutninger, der følger efter et dødsfald. Uanset om det er praktik eller forståelse I søger, står vi klar.

For os handler det ikke kun om at planlægge en begravelse eller bisættelse. Det handler om at møde mennesker med respekt, nærvær og forståelse i en af livets sværeste situationer.

Den første samtale er begyndelsen på et trygt forløb

Den første samtale handler ikke kun om praktiske detaljer. For mange familier er det en stor lettelse at tale med en bedemand, som tager sig tid til at lytte.

En indledende samtale handler også om at få skabt overblik over den kommende tid og finde frem til de løsninger, der passer bedst til jeres familie.

Vi gennemgår forløbet i et roligt tempo, besvarer spørgsmål og rådgiver om de muligheder, der findes. Der er ingen forventning om, at I skal have alle svarene på forhånd. Det er netop derfor vi er her, og vi finder frem til sammen.

Samtalen kan foregå på den måde, der passer bedst til jer. Nogle ønsker at mødes hjemme i trygge omgivelser, mens andre foretrækker at besøge os. Det vigtigste er, at der er tid og ro til at tale om både de praktiske forhold og de ønsker, I har til den sidste afsked.

Vi hjælper med at skabe overblik og tager ét skridt ad gangen. På den måde bliver forløbet mere overskueligt, og I kan koncentrere jer om at være sammen som familie.

Vi hjælper med både de store og små beslutninger

Et dødsfald medfører mange opgaver, og derfor hjælper vi blandt andet med planlægningen af begravelsen eller bisættelsen, kontakten til kirke eller ceremonileder, anmeldelse af dødsfald, koordinering med kirkegård og krematorium, bestilling af blomster og kiste eller urne samt vejledning om begravelseshjælp.

Derudover hjælper vi med alle de små spørgsmål, som ofte opstår undervejs. Det kan være alt fra valg af salmer og musik til praktiske forhold omkring mindehøjtideligheden.

Det vigtigste for os er, at I føler jer trygge gennem hele processen og altid ved, hvem I kan kontakte.

Bedemand Hjortshøj

Lokalkendskab gør planlægningen lettere

Vi har gennem mange år hjulpet familier i Hjortshøj og de omkringliggende områder.

Derfor har vi et godt kendskab til de lokale kirker, kirkegårde og de praktiske forhold, som kan have betydning, når den sidste afsked skal planlægges. Blandt andet hjælper vi ofte familier med tilknytning til Hjortshøj Kirke og resten af det nordlige Aarhus.

Det lokale kendskab gør ikke blot planlægningen lettere, men betyder også, at vi kan koordinere med de relevante samarbejdspartnere og tage hånd om mange af de praktiske detaljer på jeres vegne. Det giver ro i en tid, hvor der allerede er meget at forholde sig til.

Jeres ønsker de vigtigste

Alle mennesker er forskellige, og det samme gælder den måde, vi tager afsked på.

Nogle familier finder stor tryghed i de traditioner, de kender, mens andre ønsker en mere personlig tilgang til mindehøjtideligheden. Begge dele er lige rigtige.

For os handler det ikke om at følge en bestemt skabelon, tværtimod. Det handler om at hjælpe jer med at skabe en afsked, som føles naturlig og meningsfuld for netop jeres familie.

Mindehøjtideligheden skal føles rigtig

Nogle familier ønsker en traditionel kirkelig handling, mens andre ønsker en mere personlig mindehøjtidelighed.

Musik, blomster, billeder, personlige fortællinger eller særlige genstande kan være med til at skabe en mindehøjtidelighed, der føles nærværende og personlig. For nogle familier er det de små detaljer, der gør den største forskel og skaber minder.

Det vigtigste er at det føles rigtig for jer og afspejler det menneske, I tager afsked med.

Vi hjælper gerne med at finde de løsninger, der passer til jeres ønsker og skaber en værdig afsked med plads til både traditioner og personlige valg.

Begravelse bedemand Keld Andersen

Vi tror på nærvær frem for standardløsninger

Hos Bedemand Keld Andersen møder vi ikke alle familier på samme måde, fordi ingen familier er ens.

Nogle ønsker tæt sparring gennem hele forløbet. Andre ønsker blot en rolig hånd, der sørger for, at alt det praktiske bliver håndteret korrekt.

Vi tilpasser altid vores rådgivning til den enkelte familie og gør os umage for, at I føler jer mødt med omsorg, ærlighed og respekt.

Det er netop den personlige tilgang, mange familier fremhæver som en stor hjælp. De ved, at de altid kan kontakte os, hvis der opstår nye spørgsmål eller ændringer undervejs.

Kontakt Bedemand Keld Andersen

Har I brug for hjælp efter et dødsfald, eller ønsker I en uforpligtende samtale, er I altid velkomne til at kontakte os.

Vi hjælper familier i Hjortshøj og resten af Aarhusområdet med begravelser og bisættelser og kan kontaktes døgnet rundt.

Ring til os på 86 12 20 26, eller skriv til ka@bedemand.org.

Bedemand Keld Andersen: Det handler om tillid, respekt og værdighed.

De pårørendes evaluering

Vi er uddannede bedemænd og en del af Danske Bedemænd.
Vi tilsender altid et evalueringsskema til de pårørende efter bisættelsen/begravelsen.

Vi har i gennemsnit modtaget 4,9/5 mulige stjerner hos vores sidste 100 adspurgte pårørende – Det er vi hos Bedemand Keld Andersen stolte af.

4,9/5

bedste bedemand

Bedemændene hos Bedemand Keld Andersen

Frederik Andersen

Indehaver & bedemand

  • Diplomuddannet og eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd
  • Uddannet på Der Bestätterschule i Münnerstadt, Tyskland.
  • Bestyrelsesmedlem af Hovedbestyrelsen og Jyske afd. Danske Bedemænd
  • Tidl. formand for Jyske afd. Danske Bedemænd
Keld Andersen ved Bedemand Keld Andersen

Keld Andersen

Bedemand

Diplomuddannet og eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Kim Christensen ved Bedemand Keld Andersen

Kim Christensen

Bedemand

Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Preben Sondrup Andersen

Bedemand

Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Niels Larsen

Senior medarbejder

Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Lars Støve Vogelsang ved Bedemand Keld Andersen

Lars Støve Vogelsang

Under uddannelse

Under uddannelse som bedemand

Pia Hebsgaard ved Bedemand Keld Andersen

Pia Hebsgaard

Bogholder

Bogholder
Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Bedemand Jane Andersen

Jane Andersen

Assistent

Kenneth Rasmussen ved Bedemand Keld Andersen

Kenneth Rasmussen

Assistent

Ofte stillede spørgsmål om bedemand i Hjortshøj

Hvad sker der ved den første samtale med en bedemand?

Ved den første samtale taler vi om jeres ønsker, gennemgår forløbet og hjælper med at skabe overblik over de beslutninger, der skal træffes. Samtalen foregår i et roligt tempo, hvor der er god tid til spørgsmål.

Ja. Vi hjælper med både de praktiske og administrative opgaver, så I får én fast kontaktperson gennem hele forløbet.

Ved en begravelse bliver kisten sænket i jorden efter mindehøjtideligheden. Ved en bisættelse bliver afdøde kremeret, hvorefter urnen senere nedsættes eller asken spredes over havet.

Ja. Mange familier vælger personlige musikstykker, blomster, billeder eller andre elementer, som afspejler det menneske, de tager afsked med.

Ja. Vi hjælper familier i Hjortshøj og resten af Aarhusområdet og kommer gerne ud, hvis det passer jer bedst.

Ja. Vi har døgnvagt, og I er altid velkomne til at kontakte os, når behovet opstår.