Bedemand Keld Andersen

Bedemand i Lisbjerg

Bedemand i Lisbjerg med fokus på struktur, respekt og den perfekte afsked.

Bedemand i Lisbjerg

Når I skal bruge for en bedemand i Lisbjerg, er det vigtigt at møde en rådgiver, som kan hjælpe jer med at skabe overblik og tage hånd om de mange praktiske opgaver, der følger med planlægningen af en begravelse eller bisættelse.

Hos Bedemand Keld Andersen hjælper vi familier i Lisbjerg med personlig rådgivning, planlægning og støtte gennem hele forløbet, så I ikke står alene med de beslutninger, der skal træffes.

Vi tager udgangspunkt i jeres ønsker og hjælper med at finde de løsninger, der passer bedst til den person, I tager afsked med. Samtidig sørger vi for, at de praktiske opgaver bliver håndteret, og at I altid ved, hvad næste skridt er.

Målet er ikke, at alle beslutninger skal træffes med det samme. Målet er, at I føler jer godt hjulpet og har den tid og rådgivning, der skal til for at planlægge en afsked, som føles rigtig.

Den første samtale

For mange familier begynder planlægningen med en række spørgsmål.

Hvad skal vi tage stilling til først? Hvilke beslutninger haster? Og hvad kan vente, til familien har haft tid til at tale sammen? Det er netop derfor, den første samtale er så vigtig.

Vi tager os god tid til at gennemgå situationen sammen med jer og forklarer, hvordan planlægningen typisk forløber. I bestemmer tempoet, og vi hjælper med at skabe et overblik over de valg, der skal træffes undervejs.

Den første samtale handler langt fra om at komme hurtigt igennem en liste med beslutninger. Den handler i høj grad om at give jer et udgangspunkt for den tid, der ligger foran jer, og sikre, at I føler jer trygge ved de næste skridt.

Der er altid plads til alle de spørgsmål I må have, og vi rådgiver ud fra netop jeres situation og de ønsker, familien har.

De praktiske opgaver

En begravelse eller bisættelse består af en lang række praktiske opgaver, som skal hænge sammen.

Vi hjælper blandt andet med kontakten til kirke eller ceremonileder, anmeldelse af dødsfald, koordinering med kirkegård og krematorium samt planlægning af mindehøjtideligheden. Derudover rådgiver vi om valg af kiste eller urne, blomster, dødsannonce og mulighederne for begravelseshjælp.

Mange familier fortæller os, at det giver ro at vide, at én person holder styr på de mange aftaler. Derfor hjælper vi med at skabe overblik over planlægningen og følger op på de praktiske opgaver, så I ikke selv skal holde styr på alle detaljer. Vores fornemmeste opgave er at I kan bruge tiden sammen med familien, mens vi sørger for, at planlægningen skrider frem, og at de nødvendige aftaler bliver indgået.

Kondolerer

Personlige valg

Ingen afskeder er ens. Nogle familier ønsker en traditionel kirkelig handling, mens andre ønsker en mere personlig mindehøjtidelighed med musik, blomster, billeder eller personlige fortællinger.

Derfor tager vi os tid til at tale om de ønsker, I har, og rådgiver om de forskellige muligheder, så dagen kan blive som I ønsker.

For nogle er det vigtigt at følge bestemte traditioner. For andre er det de personlige detaljer, der fylder mest. Begge dele er lige naturligt.

Vi hjælper med at skabe en ramme, hvor der er plads til de valg, der betyder noget for jer, og hvor afskeden afspejler det menneske, I tager afsked med.

Det er ofte de små ting, der bliver husket, og derfor lægger vi vægt på også at tale om de detaljer, som måske ikke fylder mest i planlægningen, men som kan få stor betydning på dagen.

Lokalkendskab i Lisbjerg

Vi har gennem mange år hjulpet familier i Lisbjerg og de omkringliggende områder med planlægning af begravelser og bisættelser.

Når familier fra Lisbjerg planlægger en afsked, benyttes blandt andet Lisbjerg Kirke, og vi har et godt kendskab til både kirken og de lokale forhold, der kan have betydning for planlægningen.

Samtidig samarbejder vi løbende med de kirker, kirkegårde og øvrige aktører i området, som indgår i forløbet omkring en begravelse eller bisættelse.

Det lokale kendskab gør det lettere at rådgive om de muligheder, der findes, og hjælper os med at få de praktiske aftaler til at hænge godt sammen.

For jer betyder det kort sagt, at I får en bedemand, som kender området og kan hjælpe med både de praktiske og personlige beslutninger gennem hele planlægningen.

begravelsesguide

Nye spørgsmål er en naturlig del af planlægningen

Selvom meget bliver gennemgået ved den første samtale, opstår der ofte nye spørgsmål undervejs.

Det kan være, at familien ønsker at ændre en detalje, har fået en ny idé eller blot gerne vil vende en beslutning en ekstra gang.

Det er helt naturligt. Derfor er dialogen ikke begrænset til det første møde, tværtimod.

I er altid velkomne til at kontakte os, hvis der opstår spørgsmål eller behov for yderligere rådgivning. Vi hjælper gerne med at gennemgå planerne igen og finder sammen den løsning, der passer bedst til jeres ønsker.

Vi ved, at planlægning udvikler sig undervejs, og derfor skal der også være plads til at justere, hvis familien ønsker det.

Kontakt Bedemand Keld Andersen

Har I brug for en bedemand i Lisbjerg, eller ønsker I en uforpligtende samtale om mulighederne for en begravelse eller bisættelse, er I altid velkomne til at kontakte os.

Vi hjælper familier i Lisbjerg og resten af Aarhusområdet med rådgivning, planlægning og de praktiske opgaver, der følger med.

Du kan ringe til os døgnet rundt på 86 12 20 26, eller skriv til os på ka@bedemand.org. Sammen finder vi en løsning, der passer til jeres ønsker og behov.

De pårørendes evaluering

Vi er uddannede bedemænd og en del af Danske Bedemænd.
Vi tilsender altid et evalueringsskema til de pårørende efter bisættelsen/begravelsen.

Vi har i gennemsnit modtaget 4,9/5 mulige stjerner hos vores sidste 100 adspurgte pårørende – Det er vi hos Bedemand Keld Andersen stolte af.

4,9/5

bedste bedemand

Bedemændene hos Bedemand Keld Andersen

Frederik Andersen

Indehaver & bedemand

  • Diplomuddannet og eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd
  • Uddannet på Der Bestätterschule i Münnerstadt, Tyskland.
  • Bestyrelsesmedlem af Hovedbestyrelsen og Jyske afd. Danske Bedemænd
  • Tidl. formand for Jyske afd. Danske Bedemænd
Keld Andersen ved Bedemand Keld Andersen

Keld Andersen

Bedemand

Diplomuddannet og eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Kim Christensen ved Bedemand Keld Andersen

Kim Christensen

Bedemand

Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Preben Sondrup Andersen

Bedemand

Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Niels Larsen

Senior medarbejder

Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Lars Støve Vogelsang ved Bedemand Keld Andersen

Lars Støve Vogelsang

Under uddannelse

Under uddannelse som bedemand

Pia Hebsgaard ved Bedemand Keld Andersen

Pia Hebsgaard

Bogholder

Bogholder
Eksamineret bedemand ved Brancheforeningen Danske Bedemænd

Bedemand Jane Andersen

Jane Andersen

Assistent

Kenneth Rasmussen ved Bedemand Keld Andersen

Kenneth Rasmussen

Assistent

Ofte stillede spørgsmål om bedemand i Lisbjerg

Hvordan kommer vi bedst i gang med planlægningen i Lisbjerg?

Den første samtale handler om at skabe overblik over situationen og gennemgå de valg, der skal træffes. Vi hjælper jer med at tage én beslutning ad gangen og rådgiver om, hvad det giver bedst mening at begynde med.

Vi hjælper med planlægning af begravelse eller bisættelse, kontakt til kirke og myndigheder, koordinering med kirkegård og krematorium samt de praktiske opgaver, der følger med.

Ja. Mange familier vælger at sætte et personligt præg på mindehøjtideligheden gennem musik, blomster, billeder eller personlige fortællinger. Vi hjælper gerne med at finde de løsninger, der passer til jeres ønsker.

Ja. Hvis det passer bedst for jer, kommer vi gerne hjem til jer i Lisbjerg eller nærområdet. Det vigtigste er, at samtalen foregår i rolige omgivelser, hvor der er tid til at tale om jeres ønsker.

Det oplever mange familier. Vi hjælper med at gennemgå de forskellige valg og rådgiver på en rolig og respektfuld måde, så familien får et godt grundlag for at træffe de beslutninger, der føles rigtige.

I er altid velkomne til at kontakte os igen. Det er helt naturligt, at der opstår nye spørgsmål under planlægningen, og vi hjælper gerne med at gennemgå planerne eller uddybe de beslutninger, der allerede er truffet.

Det behøver I ikke vide på forhånd. Ved den første samtale hjælper vi med at skabe overblik over de første beslutninger og rådgiver om, hvad det giver bedst mening at tage stilling til først.